验证数据展示
产品信息
11396-1-PBS targets RPH3A in WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA applications and shows reactivity with human, mouse, rat samples.
| 经测试应用 | WB, IHC, IF/ICC, Indirect ELISA Application Description |
| 经测试反应性 | human, mouse, rat |
| 免疫原 |
CatNo: Ag1956 Product name: Recombinant human RPH3A protein Source: e coli.-derived, PGEX-4T Tag: GST Domain: 1-300 aa of BC017259 Sequence: MTDTVFSNSSNRWMYPSDRPLQSKLQAGWSVHPGGQPDRQRKQEELTDEEKEIINRVIARAEKMEEMEQERIGRLVDRLENMRKNVAGDGVNRCILCGEQLGMLGSACVVCEDCKKNVCTKCGVETNNRLHSVWLCKICIEQREVWKRSGAWFFKGFPKQVLPQPMPIKKTKPQQPVSEPAAPEQPAPEPKHPARAPARGDSEDRRGPGQKTGPDPASAPGRGNYGPPVRRASEARMSSSSRDSESWDHSGGAGDSSRSPAGLRRANSVQASRPAPGSVQSPAPPQPGQPGTPGGSRPGP 种属同源性预测 |
| 宿主/亚型 | Rabbit / IgG |
| 抗体类别 | Polyclonal |
| 产品类型 | Antibody |
| 全称 | rabphilin 3A homolog (mouse) |
| 别名 | Rabphilin 3A, Rabphilin, KIAA0985, Exophilin-1, Exophilin1 |
| 计算分子量 | 690 aa, 76 kDa |
| 观测分子量 | 76 kDa |
| GenBank蛋白编号 | BC017259 |
| 基因名称 | RPH3A |
| Gene ID (NCBI) | 22895 |
| RRID | AB_2181145 |
| 偶联类型 | Unconjugated |
| 形式 | Liquid |
| 纯化方式 | Antigen affinity purification |
| UNIPROT ID | Q9Y2J0 |
| 储存缓冲液 | PBS only, pH 7.3. |
| 储存条件 | Store at -80°C. The product is shipped with ice packs. Upon receipt, store it immediately at -80°C |
背景介绍
RAB3A is a small G protein that is thought to act in exocytosis of neurotransmitters and hormones in synaptic neurotransmission and cell-cell communication. RPH3A (RPH3A), a RAB3A effector, is a neuronal C2 domain tandem containing protein that is involved in the neuronal transmitter process. Huntington's disease (HD) is a hereditary neurodegenerative disorder characterized by progressive motor disturbances, cognitive defects and dementia. Level of rabphilin 3A is substantially decreased in synapses of most brain regions in R6/1 transgenic mouse model of HD suggesting a role of RPH3A in impaired synaptic transmission.




