验证数据展示
产品信息
85393-2-PBS targets ITM2A in WB, Indirect ELISA applications and shows reactivity with human, mouse, rat samples.
| 经测试应用 | WB, Indirect ELISA Application Description |
| 经测试反应性 | human, mouse, rat |
| 免疫原 |
Peptide 种属同源性预测 |
| 宿主/亚型 | Rabbit / IgG |
| 抗体类别 | Recombinant |
| 产品类型 | Antibody |
| 全称 | integral membrane protein 2A |
| 别名 | BRICD2A, E25A, Integral membrane protein 2A, Protein E25, UNQ603/PRO1189 |
| 计算分子量 | 30 kDa |
| 观测分子量 | 30 kDa |
| GenBank蛋白编号 | BC040437 |
| 基因名称 | ITM2A |
| Gene ID (NCBI) | 9452 |
| 偶联类型 | Unconjugated |
| 形式 | Liquid |
| 纯化方式 | Protein A purification |
| UNIPROT ID | O43736 |
| 储存缓冲液 | PBS only, pH 7.3. |
| 储存条件 | Store at -80°C. The product is shipped with ice packs. Upon receipt, store it immediately at -80°C |
背景介绍
Integral membrane protein 2A (ITM2A) is a single-pass type II membrane protein belonging to a family,which is composed of at least two other members ITM2B and ITM2C. ITM2A can be induced during thymocyte selection and T cell activation. In early stages of differentiation ITM2A may be associated with an inhibition of the initiation of chondrogenesis.
