验证数据展示
产品信息
55164-1-PBS targets STX1A in WB, Indirect ELISA applications and shows reactivity with human samples.
| 经测试应用 | WB, Indirect ELISA Application Description |
| 经测试反应性 | human |
| 免疫原 |
Peptide 种属同源性预测 |
| 宿主/亚型 | Rabbit / IgG |
| 抗体类别 | Polyclonal |
| 产品类型 | Antibody |
| 全称 | syntaxin 1A (brain) |
| 别名 | syntaxin 1A (brain), Syntaxin 1A, STX1, p35 1, Neuron specific antigen HPC 1 |
| 计算分子量 | 33 kDa |
| 观测分子量 | 35 kDa |
| GenBank蛋白编号 | NM_004603 |
| 基因名称 | STX1A |
| Gene ID (NCBI) | 6804 |
| RRID | AB_3086433 |
| 偶联类型 | Unconjugated |
| 形式 | Liquid |
| 纯化方式 | Antigen affinity purification |
| UNIPROT ID | Q16623 |
| 储存缓冲液 | PBS only, pH 7.3. |
| 储存条件 | Store at -80°C. The product is shipped with ice packs. Upon receipt, store it immediately at -80°C |
背景介绍
Syntaxins are a family of transmembrane proteins that belong to the SNARE complex (PMID: 11737951). In conjunction with other SNAREs and with the cytoplasmic NSF and SNAP proteins, syntaxins mediate vesicle fusion in diverse vesicular transport processes along the exocytic and endocytic pathways (PMID: 11737951). Syntaxin 1A (STX1A) and 1B (STX1B), two closely related isoforms of syntaxin 1, are involved in synaptic vesicle docking and fusion during neurotransmitter release (PMID: 7690687; 1321498; 18691641). Syntaxin 1A is associated with a variety of neurological diseases, including epilepsy, attention deficit hyperactivity disorder (ADHD), migraine, etc (PMID: 26918652; 25445064; 22250207). This antibody recognizes human STX1A.
