验证数据展示
经过测试的应用
| Positive WB detected in | 5637 cells, SH-SY5Y cells, U-251 cells, U-87MG cells |
推荐稀释比
| 应用 | 推荐稀释比 |
|---|---|
| Western Blot (WB) | WB : 1:1000-1:6000 |
| It is recommended that this reagent should be titrated in each testing system to obtain optimal results. | |
| Sample-dependent, Check data in validation data gallery. | |
产品信息
32101-1-AP targets RWDD4A in WB, ELISA applications and shows reactivity with human samples.
| 经测试应用 | WB, ELISA Application Description |
| 经测试反应性 | human |
| 免疫原 |
CatNo: Ag36777 Product name: Recombinant human RWDD4A protein Source: e coli.-derived, PGEX-4T Tag: GST Domain: 1-188 aa of BC107432 Sequence: MSANEDQEMELEALRSIYEGDESFRELSPVSFQYRIGENGDPKAFLIEISWTETYPQTPPILSMNAFFNNTISSAVKQSILAKLQEAVEANLGTAMTYTLFEYAKDNKEQFMENHNPINSATSISNIISIETPNTAPSSKKKDKKEQLSKAQKRKLADKTDHKGELPRGWNWVDVVKHLSKTGSKDDE 种属同源性预测 |
| 宿主/亚型 | Rabbit / IgG |
| 抗体类别 | Polyclonal |
| 产品类型 | Antibody |
| 全称 | RWD domain containing 4A |
| 别名 | RWDD4, RWD domain-containing protein 4, Protein FAM28A, FAM28A |
| 计算分子量 | 21 kDa |
| 观测分子量 | 21 kDa |
| GenBank蛋白编号 | BC107432 |
| 基因名称 | RWDD4A |
| Gene ID (NCBI) | 201965 |
| RRID | AB_3670191 |
| 偶联类型 | Unconjugated |
| 形式 | Liquid |
| 纯化方式 | Antigen affinity Purification |
| UNIPROT ID | Q6NW29 |
| 储存缓冲液 | PBS with 0.02% sodium azide and 50% glycerol, pH 7.3. |
| 储存条件 | Store at -20°C. Stable for one year after shipment. Aliquoting is unnecessary for -20oC storage. |
背景介绍
RWDD4, which is a poorly characterized gene that encodes the protein RWD Domain Containing 4, with an RWD domain being involved in protein-protein interactions (PMID: 27916600). RWDD4 was revealed to be a miR506 target in BCa cells, and the downregulation of RWDD4 was found to suppress BCa cell proliferation, migration and invasion (PMID: 30655740).
实验方案
| Product Specific Protocols | |
|---|---|
| WB protocol for RWDD4A antibody 32101-1-AP | Download protocol |
| Standard Protocols | |
|---|---|
| Click here to view our Standard Protocols |
