验证数据展示
经过测试的应用
| Positive WB detected in | mouse cerebellum tissue, mouse liver tissue, rat liver tissue |
推荐稀释比
| 应用 | 推荐稀释比 |
|---|---|
| Western Blot (WB) | WB : 1:500-1:1000 |
| It is recommended that this reagent should be titrated in each testing system to obtain optimal results. | |
| Sample-dependent, Check data in validation data gallery. | |
产品信息
24287-1-AP targets PDE11A in WB, ELISA applications and shows reactivity with human, mouse, rat samples.
| 经测试应用 | WB, ELISA Application Description |
| 经测试反应性 | human, mouse, rat |
| 免疫原 |
CatNo: Ag16495 Product name: Recombinant human PDE11A protein Source: e coli.-derived, PET28a Tag: 6*His Domain: 582-934 aa of BC114431 Sequence: SYHATCSKAEVDKFKAANIPLVSELAIDDIHFDDFSLDVDAMITAALRMFMELGMVQKFKIDYETLCRWLLTVRKNYRMVLYHNWRHAFNVCQLMFAMLTTAGFQDILTEVEILAVIVGCLCHDLDHRGTNNAFQAKSGSALAQLYGTSATLEHHHFNHAVMILQSEGHNIFANLSSKEYSDLMQLLKQSILATDLTLYFERRTEFFELVSKGEYDWNIKNHRDIFRSMLMTACDLGAVTKPWEISRQVAELVTSEFFEQGDRERLELKLTPSAIFDRNRKDELPRLQLEWIDSICMPLYQALVKVNVKLKPMLDSVATNRSKWEELHQKRLLASTASSSSPASVMVAKEDRN 种属同源性预测 |
| 宿主/亚型 | Rabbit / IgG |
| 抗体类别 | Polyclonal |
| 产品类型 | Antibody |
| 全称 | phosphodiesterase 11A |
| 别名 | phosphodiesterase 11A, PPNAD2 |
| 计算分子量 | 934 aa, 105 kDa |
| 观测分子量 | 66 kDa |
| GenBank蛋白编号 | BC114431 |
| 基因名称 | PDE11A |
| Gene ID (NCBI) | 50940 |
| RRID | AB_3742105 |
| 偶联类型 | Unconjugated |
| 形式 | Liquid |
| 纯化方式 | Antigen affinity purification |
| UNIPROT ID | Q9HCR9 |
| 储存缓冲液 | PBS with 0.02% sodium azide and 50% glycerol, pH 7.3. |
| 储存条件 | Store at -20°C. Stable for one year after shipment. Aliquoting is unnecessary for -20oC storage. |
背景介绍
PDE11A is a dual-specificity cyclic nucleotide phosphodiesterase that regulates cAMP and cGMP signaling in a tissue-restricted manner, with prominent roles in the endocrine system and brain. By shaping compartmentalized second-messenger signaling, PDE11A controls steroidogenesis, neuronal plasticity, and hormone responsiveness. Genetic alterations in PDE11A underlie adrenal hyperplasia, endocrine dysfunction, and neuropsychiatric phenotypes, highlighting its importance in cyclic nucleotide homeostasis.
实验方案
| Product Specific Protocols | |
|---|---|
| WB protocol for PDE11A antibody 24287-1-AP | Download protocol |
| Standard Protocols | |
|---|---|
| Click here to view our Standard Protocols |
