验证数据展示
产品信息
87623-1-PBS targets MAP1A in WB, Indirect ELISA applications and shows reactivity with human, mouse, rat samples.
| 经测试应用 | WB, Indirect ELISA Application Description |
| 经测试反应性 | human, mouse, rat |
| 免疫原 |
Peptide 种属同源性预测 |
| 宿主/亚型 | Rabbit / IgG |
| 抗体类别 | Recombinant |
| 产品类型 | Antibody |
| 全称 | microtubule-associated protein 1A |
| 别名 | MAP1L, MTAP1A |
| 计算分子量 | 305 kDa |
| 观测分子量 | 26-28 kDa |
| GenBank蛋白编号 | NM_002373 |
| 基因名称 | MAP1A |
| Gene ID (NCBI) | 4130 |
| RRID | AB_3745657 |
| 偶联类型 | Unconjugated |
| 形式 | Liquid |
| 纯化方式 | Protein A purification |
| UNIPROT ID | P78559 |
| 储存缓冲液 | PBS only, pH 7.3. |
| 储存条件 | Store at -80°C. The product is shipped with ice packs. Upon receipt, store it immediately at -80°C |
背景介绍
The assembly of microtubules, an essential step in neurogenesis, is modulated by the family of microtubule-associated proteins (MAPs). These proteins have been divided into 2 main groups by molecular mass, high molecular weight MAPs, which include MAP1A, MAP1B, and MAP2, and another group of intermediate-sized proteins, which include the abundant tau MAPs. MAP1A is the largest brain MAP and is expressed prominently in dendrites and to a lesser extent in cell bodies and axons. This protein is involved in differentiation of axons and dendrites as well as maintenance of the microtubule cytoskeleton in mature neurons. This antibody recognizes MAP1 light chain LC2.
