验证数据展示
经过测试的应用
| Positive WB detected in | HEK-293 cells, NIH/3T3 cells, HeLa cells, TF-1 cells, C6 cells |
| Positive IHC detected in | human cervical cancer tissue Note: suggested antigen retrieval with TE buffer pH 9.0; (*) Alternatively, antigen retrieval may be performed with citrate buffer pH 6.0 |
| Positive IF/ICC detected in | HeLa cells |
推荐稀释比
| 应用 | 推荐稀释比 |
|---|---|
| Western Blot (WB) | WB : 1:5000-1:50000 |
| Immunohistochemistry (IHC) | IHC : 1:250-1:1000 |
| Immunofluorescence (IF)/ICC | IF/ICC : 1:200-1:800 |
| It is recommended that this reagent should be titrated in each testing system to obtain optimal results. | |
| Sample-dependent, Check data in validation data gallery. | |
产品信息
RMX00038 targets CDKN2A/P16-INK4A in WB, IHC, IF/ICC, ELISA applications and shows reactivity with human, mouse, rat samples.
| 经测试应用 | WB, IHC, IF/ICC, ELISA Application Description |
| 经测试反应性 | human, mouse, rat |
| 免疫原 |
Recombinant protein 种属同源性预测 |
| 宿主/亚型 | Rabbit / IgG |
| 抗体类别 | Multi-Recombinant |
| 产品类型 | Antibody |
| 全称 | cyclin-dependent kinase inhibitor 2A |
| 别名 | CDKN2A, P16 INK4A, P16-INK4A, CDK4I, CDKN2 |
| 计算分子量 | 16 kDa |
| 观测分子量 | 16-18 kDa |
| GenBank蛋白编号 | BC021998 |
| 基因名称 | CDKN2A |
| Gene ID (NCBI) | 1029 |
| RRID | AB_3741448 |
| 偶联类型 | Unconjugated |
| 形式 | Liquid |
| 纯化方式 | N/A |
| UNIPROT ID | P42771 |
| 储存缓冲液 | PBS with 0.02% sodium azide and 50% glycerol. |
| 储存条件 | Store at -20°C. Stable for one year after shipment. Aliquoting is unnecessary for -20oC storage. |
背景介绍
CDKN2A generates several transcript variants which differ in their first exons. At least three alternatively-spliced variants encoding distinct proteins proteins were reported. Two of them named p16-INK4 and p14 are sharing 50% identity. The third one -p14(ARF) is entirely unrelated. P16 plays an essential role in regulating the cell cycle, and mutations in p16 increase the risk of developing various cancers, including melanoma.
实验方案
| Product Specific Protocols | |
|---|---|
| IF protocol for CDKN2A/P16-INK4A antibody RMX00038 | Download protocol |
| IHC protocol for CDKN2A/P16-INK4A antibody RMX00038 | Download protocol |
| WB protocol for CDKN2A/P16-INK4A antibody RMX00038 | Download protocol |
| Standard Protocols | |
|---|---|
| Click here to view our Standard Protocols |



